Calculate (i) molality (ii) molarity and (iii) mole fraction of KI if the density of 20% (mass/mass) aqueous KI is 1.202 g ml^-1.
(i) Molar mass of KI
= 39 + 127
= 166 g mol-1
20% (mass/mass) aqueous solution of KI means 20g of KI is present in 100 g of solution.
That is, 20 g of KI is present in (100 - 20) g of water
= 80 g of water
Therefore, molality of the solution = \frac{Moles\;of\;KI}{Mass\;of\;water\;in\;kg}
= \frac{\frac{20}{166}}{0.08}m
= 1.506 m
= 1.51 m (approximately)
(ii) It is given that the density of the solution
= 1.202 g mL-1
∴ Volume of 100 g solution = \frac{Mass}{Density}
= \frac{100g}{1.202\;g\;mL^{-1}}
= 83.19 mL
= 83.19 × 10-3L
Therefore, molarity of the solution
= \frac{\frac{20}{166}mol}{83.19\times 10^{-3}L}
= 1.45 M
(iii) Moles of KI = \frac{20}{166} = 0.12 mol
Moles of water = \frac{80}{18} = 4.44 mol
Therefore, mole fraction of KI
= \frac{Moles\;of\;KI}{Moles\;of\;KI + Moles\;of\;water}
= \frac{0.12}{0.12 + 4.44}
= 0.0263
-
Determine the osmotic pressure of a solution prepared by dissolving 25 mg of K2SO4 in 2 liter of water at 25°C, assuming that it is completely dissociated.
3 years ago
-
Determine the amount of CaCl2 (i = 2.47) dissolved in 2.5 litre of water such that its osmotic pressure is 0.75 atm at 27°C.
3 years ago
-
The air is a mixture of a number of gases. The major components are oxygen and nitrogen with approximate proportion of 20% is to 79% by volume at 298 K.
3 years ago
-
Benzene and toluene form ideal solutions over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively.
3 years ago
-
100 g of liquid A (molar mass 140 g mol^-1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol^-1). The vapour pressure of pure liquid B was found to be 500 torr.
3 years ago
- 321 Forums
- 27.3 K Topics
- 53.8 K Posts
- 1 Online
- 12.4 K Members