How many mL of 0.1 M HCl are required to react completely with 1g mixture of Na2CO3 and NaHCO3 containing equimolar amounts of both?
How many mL of 0.1 M HCl are required to react completely with 1g mixture of Na2CO3 and NaHCO3 containing equimolar amounts of both?
Let the mixture contains x g of sodium carbonate and 1 - x g of sodium bicarbonate.
The molar masses of sodium carbonate and sodium bicarbonate are 106 g/mol and 84 g/mol respectively.
The number of moles of sodium carbonate and sodium bicarbonates are x/106 and 1 − x/84 respectively.
Since, it is an equilmolar mixture, x/106 = 1 − x/84(84x) = 106 − 106 x 190 x = 106x = 0.5579
Number of moles of sodium carbonate = 0.5579/106 = 0.005263
Number of moles of sodium hydrogen carbonate = 1 - 0.5579 84 = 0.005263
One mole of sodium carbonate will react with 2 moles of HCl and 1 mole of sodium bicarbonate will react with 1 mole of HCl.
Total number of moles of HCl that will completely neutralize the mixture = 2 × 0.005263 + 0.005263 = 0.01578 moles
Volume of 0.1 M HCl required = 0.01578/0.1 = 0.158 L = 158 mL.
-
Determine the osmotic pressure of a solution prepared by dissolving 25 mg of K2SO4 in 2 liter of water at 25°C, assuming that it is completely dissociated.
3 years ago
-
Determine the amount of CaCl2 (i = 2.47) dissolved in 2.5 litre of water such that its osmotic pressure is 0.75 atm at 27°C.
3 years ago
-
The air is a mixture of a number of gases. The major components are oxygen and nitrogen with approximate proportion of 20% is to 79% by volume at 298 K.
3 years ago
-
Benzene and toluene form ideal solutions over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively.
3 years ago
-
100 g of liquid A (molar mass 140 g mol^-1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol^-1). The vapour pressure of pure liquid B was found to be 500 torr.
3 years ago
- 321 Forums
- 27.3 K Topics
- 53.8 K Posts
- 6 Online
- 12.4 K Members