A solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solution by mass. Calculate the mass percentage of the resulting solution.
0
10/09/2020 8:44 pm
Topic starter
A solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solution by mass. Calculate the mass percentage of the resulting solution.
Answer
Add a comment
Add a comment
1 Answer
0
10/09/2020 8:44 pm
Given that a solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solution by mass.
Total mass of solution = 300 + 400 = 700 g
Mass of solute = 0.25 × 300 + 0.40 × 400 = 75 + 160 = 235 g
Mass percentage of solution = 235/700 × 100 = 33.6%
Add a comment
Add a comment
Forum Jump:
Related Topics
-
Determine the osmotic pressure of a solution prepared by dissolving 25 mg of K2SO4 in 2 liter of water at 25°C, assuming that it is completely dissociated.
3 years ago
-
Determine the amount of CaCl2 (i = 2.47) dissolved in 2.5 litre of water such that its osmotic pressure is 0.75 atm at 27°C.
3 years ago
-
The air is a mixture of a number of gases. The major components are oxygen and nitrogen with approximate proportion of 20% is to 79% by volume at 298 K.
3 years ago
-
Benzene and toluene form ideal solutions over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively.
3 years ago
-
100 g of liquid A (molar mass 140 g mol^-1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol^-1). The vapour pressure of pure liquid B was found to be 500 torr.
3 years ago
Forum Information
- 321 Forums
- 27.3 K Topics
- 53.8 K Posts
- 3 Online
- 12.4 K Members
Our newest member: Stripchat
Forum Icons:
Forum contains no unread posts
Forum contains unread posts
Topic Icons:
Not Replied
Replied
Active
Hot
Sticky
Unapproved
Solved
Private
Closed