Forum

A train travels a d...
 
Notifications
Clear all

A train travels a distance of 480 km at a uniform speed. If the speed had been 8 km/h less, then it would have taken.

1 Posts
2 Users
0 Likes
220 Views
0
Topic starter

A train travels a distance of 480 km at a uniform speed. If the speed had been 8 km/h less, then it would have taken.

1 Answer
0

The speed of train = x  km/h

Time taken to travel 480 km = 480/x km/hr

As per second condition, the speed of train = (x – 8) km/h

Also given, the train will take 3 hours to cover the same distance.

Therefore, time taken to travel 480 km = 480/(x+3) km/h

As we know,

Speed × Time = Distance

Therefore,

(x – 8)(480/(x + 3) = 480

⇒ 480 + 3x – 3840/x – 24 = 480

⇒ 3x – 3840/x = 24

⇒ 3x– 8x – 1280 = 0

Therefore, the speed of the train, satisfies the quadratic equation, 3x– 8x – 1280 = 0.

Share:

How Can We Help?