Forum

The distance betwee...
 
Notifications
Clear all

The distance between an object and a screen is 100 cm. A lens can produce real image of the object on the screen for two different positions

1 Posts
2 Users
0 Likes
260 Views
0
Topic starter

The distance between an object and a screen is 100 cm. A lens can produce real image of the object on the screen for two different positions between the screen and the object. The distance between these two positions is 40 cm. If the power of the lens is close to (N/100)D where N is an integer, the value of N is ……….

1 Answer
0

f = D2 - d2/4D = 1002 - 402/4(100) 

= (100 + 40)(100-40)/4(100) = 21 cm

P = 1/f = 100/21 = N/100

N = 476.19

Share:

How Can We Help?