Forum

A system consists o...
 
Notifications
Clear all

A system consists of two identical spheres each of mass 1.5 kg and radius 50 cm at the end of light rod. The distance between the centres of the two spheres is 5 m.

1 Posts
2 Users
0 Likes
269 Views
0
Topic starter

A system consists of two identical spheres each of mass 1.5 kg and radius 50 cm at the end of light rod. The distance between the centres of the two spheres is 5 m. What will be the moment of inertia of the system about an axis perpendicular to the rod passing through its midpoint?

(1) 18.75 kgm2

(2) 1.905 × 105 kgm2

(3) 19.05 kgm2

(4) 1.875 × 105 kgm2

1 Answer
0

Correct answer: (3) 19.05 kgm2

Explanation:

M = 1.5 kg, r = 0.5 m, d = \(\frac{5}{2}\)m

I = 2\(\Big(\frac{2}{5}Mr^2 + Md^2\Big)\)

= 19.05 kgm2

Share:

How Can We Help?