Forum

A closed vessel con...
 
Notifications
Clear all

A closed vessel contains 0.1 mole of a monoatomic ideal gas at 200 K.

1 Posts
2 Users
0 Likes
668 Views
0
Topic starter

A closed vessel contains 0.1 mole of a monoatomic ideal gas at 200 K. If 0.05 mole of the same gas at 400 K is added to it, the final equilibrium temperature (in K) of the gas in the vessel will be close to_______

1 Answer
0

(0.1) (200) + (0.05) (400) = (0.15)T

T = 20 + 20/0.15 = 800/3

= 266.67

Share:

How Can We Help?