Forum

A circular coil has...
 
Notifications
Clear all

A circular coil has moment of inertia 0.8 kg m^2 around any diameter and is carrying current to produce a magnetic moment of 20 am^2.

1 Posts
2 Users
0 Likes
981 Views
0
Topic starter

A circular coil has moment of inertia 0.8 kg m2 around any diameter and is carrying current to produce a magnetic moment of 20 am2. The coil is kept initially in a vertical position and it can rotate freely around a horizontal diameter. When a uniform magnetic field of 4T is applied along the vertical, it starts rotating around its horizontal diameter. The angular speed the coil acquires after rotating by 60° will be :

(1) 20 rad s–1

(2) 10 rad s–1

(3) 20 π rad s–1

(4) 10π rad s–1

1 Answer
0

(2) 10 rad s–1

Explanation:

From energy conservation

1/2Iω2

= Uin - Ur

= – MB cos60º – (–MB)

MB/2 = 1/2Iω2

20 x 4/2 = 1/2(0.8)ω2

100 = ω2

ω = 10 rad

Share:

How Can We Help?