Forum

The molar conductiv...
 
Notifications
Clear all

The molar conductivity of 0.025 mol L^-1 methanoic acid is 46.1 S cm^2 mol^-1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant.

1 Posts
2 Users
0 Likes
194 Views
0
Topic starter

The molar conductivity of 0.025 mol L-1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol-1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given λ°(H+) = 349.6 S cm2 mol-1 and λ°(HCOO-) = 54.6 S cm2 mol

1 Answer
0

C = 0.025 mol L-1

Λm = 46.1 S cm2 mol-1

λ0(H+) = 349.6 S cm2 mol-1

λ0(HCOO-) = 54.6 S cm2 mol-1

Λ0m(HCOOH) = λ0(H+) + λ0(HCOO-)

= 349.6 + 54.6

= 404.2 S cm2 mol-1

Now, degree of dissociation

α = \(\frac{Λ_m(HCOOH}{Λ_m^0(HCOOH)}\)

= \(\frac{46.1}{404.2}\)

= 0.114 (approximately)

Thus, dissociation constant

K = \(\frac{c ∝^2}{(1 - ∝)}\)

= \(\frac{(0.025mol L^{-1})(0.114)^2}{(1-0.114)}\)

= 3.67 x 10-4 mol L-1

Share:

How Can We Help?