Forum

If a current of 0.5...
 
Notifications
Clear all

If a current of 0.5 ampere flows through a metallic wire for 2 hours, then how many electrons would flow through the wire?

1 Posts
2 Users
0 Likes
201 Views
0
Topic starter

If a current of 0.5 ampere flows through a metallic wire for 2 hours, then how many electrons would flow through the wire?

1 Answer
0

I = 0.5 A

t = 2 hours = 2 × 60 × 60 s = 7200 s

Thus, Q = It

= 0.5 A × 7200 s

= 3600 C

We know that

96487C = 6.023 x 1023 number of electrons.

Then,

3600 C = \(\frac{6.023 \times 10^{23} \times 3600}{96487}\) number of electrons

= 2.25 x 1022 number of electrons

Hence, 2.25 x 1022 number of electrons will flow through the wire.

Share:

How Can We Help?