Forum

A copper wire has d...
 
Notifications
Clear all

A copper wire has diameter 0.5 mm and resistivity of 1.6 x 10^8 Ω m. What will be the length of this wire to make its resistance 10 Ω? How much does the resistance change, if the diameter is doubled?

1 Posts
2 Users
0 Likes
228 Views
0
Topic starter

A copper wire has diameter 0.5 mm and resistivity of 1.6 x 108 Ω m. What will be the length of this wire to make its resistance 10 Ω? How much does the resistance change, if the diameter is doubled?

1 Answer
0

Given: Radius, r = 0.25 mm = 0.25 x 10-3 m

Length of the wire, l = 1

Resistance, R = 10 Ω

Resistivity, ρ = 1.6 x 108 Ω m

Applying the formula R = \(\frac{\rho l}{A}\)

= \(\frac{\rho l}{\pi r^2}\), we get

l = \(\frac{R\pi r^2}{\rho l}\)

= \(\frac{10 \times 3.14 \times 0.25 \times 10^{-3}\times 0.25 \times 10^{-3}}{1.6 \times 10^{-8}}\)

= \(\frac{10 \times 3.14 \times 0.0625 \times 100}{1.6}\)

= 122.6 m

Again R = \(\frac{\rho l}{A}\) = \(\frac{\rho l}{\frac{\pi d^2}{4}}\) [where d is diameter of wire]

R ∝ \(\frac{1}{d}\)

Thus on doubling the diameter, the resistance is reduced to \(\frac{1}{4}\)th of the original value.

New resistance = \(\frac{10}{4}\) = 2.5Ω

Change in resistance = 10 - 2.5 = 7.5 Ω

Share:

How Can We Help?