Forum

The length of the m...
 
Notifications
Clear all

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

1 Posts
2 Users
0 Likes
225 Views
0
Topic starter

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

1 Answer
0

Length of minute hand = radius of the clock (circle)

∴ Radius (r) of the circle = 14 cm (given)

Angle swept by minute hand in 60 minutes = 360°

So, the angle swept by the minute hand in 5 minutes = 360° × 5/60 = 30°

Area of a sector = (θ/360°) × πr2

Now, area of the sector making an angle of 30° = (30°/360°) × πrcm2

= (1/12) × π142

= (49/3) × (22/7) cm2

= 154/3 cm2

Share:

How Can We Help?