Notifications
Clear all
How much energy is released when 6 moles of octane is burnt in air?
0
06/10/2020 11:54 am
Topic starter

How much energy is released when 6 moles of octane is burnt in air?
Given ΔH°f for CO2 (g), H2O (g) and C8H18 (l) respectively are -490, -240 and +160 J/mol.
(a) - 6.2 kJ
(b) - 37.4 kJ
(c) - 35.5 kJ
(d) - 20.0 kJ
Answer
Add a comment
Add a comment
Topic Tags
1 Answer
0
06/10/2020 12:08 pm

(c) - 35.5 kJ
Explanation:
C + O2 = CO2 ΔH = -490 kJ/mol (i)
H2 + 1/2O2 = H2O ΔH = -240 kJ/mol (ii)
8C + 9H2 = C8H18 ΔH = +160 kJ/mol (iii)
2C8H18 + 25O2 = 16CO2 + 18H2O
The required reaction can be obtained by 2 × (iii) – 16 (i) – 18(ii)
16C + 18H2 - 16C - 16O2 - 18H2 - 9O2
= 2C8H18 + 16CO2 - 18H2O
or -25O2 = 2C8H18 - 16CO2 - 18H2O
2C8H18 + 25O2 = 16CO2 + 18H2O
[ΔH = 2 x 160 - 16 x -490 - 18 x -240]
ΔH = – 11840 J = – 11.840 kJ for 2 moles of octane. Energy released for 6 moles of octane
= –11.840 × 3
= –35.5 kJ
Add a comment
Add a comment
Forum Jump:
Related Topics
-
Assertion: For a reaction 2NH3(g) → N2(g) + 3H2(g); ΔH > ΔE.
4 years ago
-
Assertion: For an isothermal reversible process Q = -W i.e. work done by the system equals the heat absorbed by the system.
4 years ago
-
Assertion: Many endothermic reactions that are not spontaneous at room temperature become spontaneous at high temperature.
4 years ago
-
Assertion: For an isothermal reversible process Q = –W i.e. work done by the system equals the heat absorbed by the system.
4 years ago
-
Assertion: For a reaction 2NH3(g) → N2(g) + 3H2(g); ΔH > ΔE Reason : Enthalpy change is always greater than internal energy change.
4 years ago
Forum Information
- 321 Forums
- 27.3 K Topics
- 53.8 K Posts
- 2 Online
- 12.4 K Members
Our newest member: Stripchat
Forum Icons:
Forum contains no unread posts
Forum contains unread posts
Topic Icons:
Not Replied
Replied
Active
Hot
Sticky
Unapproved
Solved
Private
Closed