Forum

From the following ...
 
Notifications
Clear all

From the following data ΔH of the following reactions C(s) + 1/2O2(g) → CO(g); ΔH = -110 kJ and C(s) + H2O(g) → CO(g) + H2(g); ΔH = 132 kJ Calculate the mole composition of the mixture of steam

1 Posts
2 Users
0 Likes
373 Views
0
Topic starter

From the following data ΔH of the following reactions

C(s) + 1/2O2(g) → CO(g); ΔH = -110 kJ and

C(s) + H2O(g) → CO(g) + H2(g); ΔH = 132 kJ

Calculate the mole composition of the mixture of steam and oxygen on being passes over coke at 1273 K, keeping the temperature constant.

(a) 1 : 0.6

(b) 0.6 : 1

(c) 2 : 3

(d) 3 : 2

1 Answer
0

Correct answer: (a) 1 : 0.6

Explanation:

The first reaction is exothermic and the second reaction is endothermic. If on passing the mixture of O2 and H2O (steam) over coke while keeping the temperature constant ΔH of both the reactions must be same.

Moles of O2 needed to evolve 132 kJ

= \(\frac{0.5 \times 132}{110}\)

= 0.6

Hence steam : O2 ratio must be 1 : 0.6

Share:

How Can We Help?