Notifications
Clear all
The de Broglie wavelength of a car of mass 1000 kg and velocity 36 km/hr is:
Structure of Atom
1
Posts
2
Users
0
Likes
231
Views
0
17/08/2021 10:29 am
Topic starter
The de Broglie wavelength of a car of mass 1000 kg and velocity 36 km/hr is:
(a) 6.626 × 10–34 m
(b) 6.626 × 10–38 m
(c) 6.626 × 10–31 m
(d) 6.626 × 10–30 m
Answer
Add a comment
Add a comment
Topic Tags
1 Answer
0
17/08/2021 10:35 am
Correct answer: (b) 6.626 × 10–38 m
Explanation:
λ = \(\frac{h}{mv}\)
h = 6.6 x 10–34 J-s
m = 1000 kg
v = 36 km/hr
= \(\frac{36 \times 10^3}{60 \times 60}\)m/sec
= 10 m/sec
∴ λ = \(\frac{6.6 \times 10^{-34}}{10^3 \times 10}\) = 6.626 × 10–38 m
Add a comment
Add a comment
Forum Jump:
Forum Information
- 321 Forums
- 27.3 K Topics
- 53.8 K Posts
- 7 Online
- 12.4 K Members
Our newest member: Stripchat
Forum Icons:
Forum contains no unread posts
Forum contains unread posts
Topic Icons:
Not Replied
Replied
Active
Hot
Sticky
Unapproved
Solved
Private
Closed