Forum

An electric motor t...
 
Notifications
Clear all

[Solved] An electric motor takes 5 amperes current from a 220 volt supply line. Calculate the power of the motor and electrical energy consumed by it in 2.

1 Posts
2 Users
2 Likes
220 Views
1
Topic starter

An electric motor takes 5 amperes current from a 220 volt supply line. Calculate the power of the motor and electrical energy consumed by it in 2.

1 Answer
1

I = 5 amp, V = 220 volt, t = 2h

P = ?

E = ?

P = V x I

= 220 x 5

= 1100 watt

= 1.1 kW

Energy consumed, E = P x t

= 1.1 x 2

= 2.2 kWh

Share:

How Can We Help?