Forum

An electric kettle ...
 
Notifications
Clear all

An electric kettle connected to the 230 V mains supply draws a current of 10 A. Calculate : (a) the power of the kettle. (b) the energy transferred in 1 minute.

1 Posts
2 Users
0 Likes
522 Views
0
Topic starter

An electric kettle connected to the 230 V mains supply draws a current of 10 A. Calculate :

(a) the power of the kettle.

(b) the energy transferred in 1 minute.

1 Answer
0

Given, V = 230V, I = 10 amp

(a) P = VI

P = 230 x 10

P = 230 watt = 2300 J/s

(b) Energy consumed in minute = P x t

= 2300 J/s x 60s 

= 138000 J

Share:

How Can We Help?