Forum

0.023 × 10^22 molec...
 
Notifications
Clear all

0.023 × 10^22 molecules are present in 10g of a substance 'x'. The molarity of a solution containing 5 g

1 Posts
2 Users
0 Likes
610 Views
0
Topic starter

0.023 × 1022 molecules are present in 10g of a substance 'x'. The molarity of a solution containing 5 g of substance 'x' in 2 L solution is_________× 10-3.

1 Answer
0

Number of mole of X = 6.022 x 1022/6.022 x 1023 = 10/Molar mass of X

So molar mass of X = 100 g

Molarity = 5/100 x 2 = 0.025 M

= 0.025 M

= 25 x 10-3 

So P = 25

Share:

How Can We Help?